20.05.2025
Јулијански (стари) календар:
07.05.2025


Pred. Децембар Next
PayPal
Pred. 1856 Next

Спомен појаве Часног Крста у Јерусалиму

Спомен појаве Часног Крста у ЈерусалимуУ време цара Констанса, сина светог Константина, и патријарха јерусалимског Кирила појави се изјутра у девет сати Часни Крст над Голготом простирући се до изнад Горе Маслинске. Беше тај Крст светлији од сунца и краснији од најлепше дуге. Сав народ, и верни и неверни, оставише своје послове и у страху и дивљењу посматраху то небеско знамење. Многи неверници обратише се вери Христовој, а тако исто и многи јеретици аријани оставише своју злобну јерес и вратише се Православљу. О овоме знамењу написа патријарх Кирил писмо цару Констансу, који и сам нагињаше аријанству. То се догодило 7. маја 357. године. Тако се и овом приликом показа, да вера хришћанска није у мудровањима светским по чулном разуму људском него у сили Божјој, показаној кроз чудеса и знамења безбројна.

Свети мученик Акакије

Свети мученик АкакијеОвај светитељ беше официр римски у време цара Максимијана. Одговарајући на суду за своју веру у Христа, он рече да је наследио веру благочестиву од својих родитеља, и да се у њој утврдио видећи многа чудесна исцељења од моштију хришћанских светитеља. После великих мука претрпљених храбро у тракијском граду Пиринту Акакије би преведен у Византију где издржа нове муке, док најзад не би мачем посечен. Чесно пострада и пресели се у царство вечне радости 303. године.

Свети преподобни оци грузијски

Свети преподобни оци грузијскиУ VI веку, а на двесто година после тога како је света Нина проповедала Јеванђеље у Грузији, јави се Пресвета Богоматер Јовану, подвижнику Антиохијском, и нареди му да избере дванаест својих ученика и оде у Грузију да утврди веру православну. Јован тако и учини. Приспевши у Грузију, ових дванаест мисионара буду свечано дочекани од кнеза те земље и католикоса Евлалија, и одмах с ревношћу отпочну свој посао. Народ се стицао око њих у гомилама, и они су га утврђивали у вери великом мудрошћу и чудесима многим. Началник свих ових христољубивих мисионара био је свети Јован Зедазнијски. А имена су њихова: Авид, Антоније, Давид, Зинон, Тадеј, Иса, Издериос, Јосиф, Михаил, Пир, Стефан и Шијо. С апостолском ревношћу сви они утврђиваху веру Христову у Грузији, основаше многе манастире, и после себе оставише многе ученике. Тако се удостојише славе на небесима и силе на земљи.

Свети мученик Максим

Смело исповедајући и проповедајући Господа Христа, блажени мученик Максим многе незнабошце приведе вери Христовој. Зато најпре претрпе многе муке, а напослетку би каменован. Са таким, своје врсте венцем начињеним од камења око његове главе, он оде ка Господу, да од њега прими венац мучеништва.

Свети преподобни Авид, Антоније, Давид, Зинон, Тадеј, Иса, Издериос, Јосиф, Михаил, Пир, Стефан и Шијо

Свети преподобни Авид, Антоније, Давид, Зинон, Тадеј, Иса, Издериос, Јосиф, Михаил, Пир, Стефан и ШијоВидети о њима под данашњим даном: Спомен преподобних отаца Грузинских. - О преподобном Шијо види и 9. маја.

Свети мученик Кодрат и осталих с њим

Свети мученик Кодрат и осталих с њимУ време незнабожног Декија римског цара и његовог намесника Валеријана, бише похватани хришћани по разним градовима и селима, и у град витинијски Никомидију доведени, и у тамницу бачени. Због тога никомидијске хришћане обузе велики страх, а нарочито што се и сам цар Декије приближавао њиховом крају, јер је већ био стигао у Кесарију. Тада многи хришћани побегоше у горе и пустиње, кријући се од руку мучитеља, а други смело сеђаху код својих кућа, очекујући час када ће се удостојити да ма каквим страдањем прославе Господа.

Свети преподобни Нил мироточиви

Свети преподобни Нил мироточивиСвети и блажени Нил, заблиставши у познија времена, подвизима својим превазиђе многе, чак и древне, подвижнике. Нови доказ, да се врлина, побожност и љубав к Богу не ограничавају временима и годинама, него имају свој основ у нашој вољи и слободи. Син побожних православних родитеља, свети Нил се родио у Мореји, данашњој Грчкој, у месту званом "Свети Петар Кинуријски" (око 1601. г.), у Закониској епархији...

Децембар 1856
ПоУтСрЧеПеСуНе
Свети преподобни Василије
1
вода
Светих сто педесет мученика војника
2
уље
Свети Теокист исповедник
3
вода
Свети благоверни кнез Јарополк-Петар Изјаславич
4
риба
Свети преподобномученик Сисиније
5
вода
Свети новомученик архимандрит Григорије (Перадзе), грузијски
6
риба
Свети преподобни Карион
7
риба
Света мученица Василиса
8
вода
Свети преподобни Хермион
9
уље
Свети преподобни Паладије
10
вода
Свети мученици два детета
11
уље
Свети Мардарије Љешанско-либертвилски
12
вода
Свети Самуил, други католикос-патријарх Грузије
13
риба
Свети Ананије и Солохон, архиепископи ефески
14
риба
Свети Соломон, архиепископ ефески
15
уље
Свети мучеици Агапије, Селевк и Мамант
16
уље
Света мученица Јулијана
17
уље
Свети преподобни Гратос
18
уље
Свети Максим, митрополит кијевски
19
риба
Свети преподобни Јован, постник печерски
20
риба
Свети преподобни Кирил Челменски
21
риба
Свети мученик Исак
22
уље
Свети мученик Евгеније
23
уље
Свети преподобни Вихијан и Номон
24
вода
Света Ефимијана
25
уље
Свештеномученик Гаврило, патријарх Пећки
26
уље
Свети мученик Ипатије
27
риба
Света два џелата
28
риба
Света преподобна Софија
29
вода
Свети новомученик Никита
30
уље
Освећење храма Пресвете Богородице у Халкопратији у Цариграду
31
вода
    

* Уколико славите славу за време поста, тога дана, дозвољена је и риба.
* Уколико ваша слава пада у среду или петак, трпеза је обавезно посна.
Помозите нам да трајемо
PayPal


Месечеве мене за Децембар , 1856
04.12.1856 Прва четврт
11.12.1856 Пун месец (уштап)
19.12.1856 Последња четврт
27.12.1856 Млад месец (младина)