03.04.2025
Јулијански (стари) календар:
21.03.2025


Pred. Децембар Next
PayPal
Pred. 2384 Next

Свети Јаков, епископ и исповедник

Свети Јаков, епископ и исповедникНе зна се ни место његовог рођења нити место његовог епископствовања. Зна се само да је испунио закон Христов, подвизавајући се много у посту и молитви, и да је, у време Копронимово, велике беде и муке претрпео од иконобораца: и глад, и тамницу, и поругу сваке врсте. Најзад је предао душу своју Богу, коме је верно послужио у овом животу. Живео и страдао у VII веку.

Свети преподобни Кирил, епископ катански, у Сицилији

Свети преподобни Кирил, епископ катански, у СицилијиРодом из Антиохије и ученик апостола Петра. Добро управљао стадом Христовим. Имао је и дар чудотворства помоћу молитве. Тако је неку горку воду, која се није могла пити - а у том месту друге воде у лето није било - молитвом претворио у слатку, пијаћу воду. Упокојио се мирно.

Свети Тома I патријарх цариградски

Свети Тома I патријарх цариградскиЖивео је у време царева Маврикија и Фоке, и у време патријараха светих Јована Постника и Кириака. Запажен од светог Јована због великог благочешћа и ревности, он буде од тога светитеља узведен у чин сакеларија (намесника) Патријаршије, а по смрти Кириака, буде изабран за патријарха. У његово време деси се један необичан догађај: кад се једном ишло у литији с крстовима, крстови се почну колебати сами од себе и ударати један о други. Зачуди се томе сав народ; и кад патријарх за то сазна као за истинит догађај, позове Теодора Сикеота, чувенога испосника и прозорљивца молећи га да објасни шта се тим предсказује. Теодор се помоли Богу и открије патријарху да то означава велике беде које ће наступити и за цркву и за грчко царство због унутрашњих верских и политичких раздора. Хришћани ће сами тући и истребљивати једни друге. Све се то ускоро и испуни. Тома мољаше Теодора да се овај помоли Богу за њега, да га Бог узме пре него те беде наступе. „Заповедаш ли, да дођем до тебе, или да се видимо онамо пред Богом?” тако отписа Теодор патријарху, наговештавајући тиме да ће и патријарх и он скоро умрети. И тог истог дана разболе се и сконча патријарх, а ускоро за њим и свети Теодор. Сконча свети Тома и пресели се ка Господу 610. години.

Свети преподобни Серапион

Свети преподобни СерапионДруг светог Антонија Великог. Био је у нитријској пустињи настојатељ тзв. Арсинојских манастира, у којима је било око једанаест хиљада монаха. Паладије и Созомен називају га Великим. Упокојио се око 366. године. Свети Серапион писао је: „Не мисли да је болест тешка; тежак је само грех... Болест нас прати само до гроба, а грех следује за грешником и после гроба”.

Свети преподобни Серапион презвитер

Свети преподобни Серапион презвитерО овоме преподобном Серапиону, који беше друг Светог Антонија Великог и настојатељ такозваних Арсинојских манастира у Нитријској Пустињи, пише историчар Созомен у својој Црквеној Историји (књ. 6, гл. 28) да је се убрајао у најпознатије монашке оце у Египту у време Антонија Великог...

Свети преподобни Серапион Синдонит

Свети преподобни Серапион СиндонитУ Египту живљаше у четвртом веку, у време аве Антонија Великог, један старац по имену Серапион, звани Синдонит, пошто је своју телесну наготу покривао само једним плаштом од ланеног платна, синдоном. Беше пореклом Египћанин и измлада постаде монах. Он не имађаше никаквог иметка, ни келије ни уточишта, просто живљаше као птица небеска. Он никада није хтео улазити у кућу, да би седео или се одмарао...

Свети мученици Филимон и Домнина

МУЧЕНИЦИ Христови Филимон и Домнин беху родом из Рима. У време гоњења хришћана у Италији они тамо путоваху и проповедаху Христа, и многе обратише у веру Христову и крстише. Зато бише ухваћени од идолопоклоника незнабожаца и приведени начелнику Италије. Али и поред свих ласкања и обећања његових они не попустише у вери, него, напротив, још већма призиваху Христа и исповедаху Га као Бога. Зато бише од идолопоклоника наги распрострти по земљи и немилосрдно тучени. Затим бише затворени у тамницу, и најзад изведени и погубљени мачем.

Децембар 2384
ПоУтСрЧеПеСуНе
     Свети преподобни Василије
1
риба
Светих сто педесет мученика војника
2
риба
Свети Теокист исповедник
3
вода
Свети благоверни кнез Јарополк-Петар Изјаславич
4
риба
Свети преподобномученик Сисиније
5
вода
Свети новомученик архимандрит Григорије (Перадзе), грузијски
6
уље
Свети преподобни Карион
7
уље
Света мученица Василиса
8
риба
Свети преподобни Хермион
9
риба
Свети преподобни Паладије
10
вода
Свети мученици два детета
11
уље
Свети Мардарије Љешанско-либертвилски
12
вода
Свети Самуил, други католикос-патријарх Грузије
13
уље
Свети Ананије и Солохон, архиепископи ефески
14
вода
Свети Соломон, архиепископ ефески
15
риба
Свети мучеици Агапије, Селевк и Мамант
16
риба
Света мученица Јулијана
17
уље
Свети преподобни Гратос
18
уље
Свети Максим, митрополит кијевски
19
риба
Свети преподобни Јован, постник печерски
20
уље
Свети преподобни Кирил Челменски
21
вода
Свети мученик Исак
22
риба
Свети мученик Евгеније
23
риба
Свети преподобни Вихијан и Номон
24
вода
Света Ефимијана
25
уље
Свештеномученик Гаврило, патријарх Пећки
26
уље
Свети мученик Ипатије
27
уље
Света два џелата
28
вода
Света преподобна Софија
29
риба
Свети новомученик Никита
30
риба
Освећење храма Пресвете Богородице у Халкопратији у Цариграду
31
вода
      

* Уколико славите славу за време поста, тога дана, дозвољена је и риба.
* Уколико ваша слава пада у среду или петак, трпеза је обавезно посна.
Помозите нам да трајемо
PayPal