07.02.2025
Јулијански (стари) календар:
25.01.2025


Pred. Март Next
PayPal
Pred. 1843 Next

Свети Григорије Богослов, архиепископ цариградски

Свети Григорије Богослов, архиепископ цариградскиРођен у Назианзу од оца Јелина и мајке хришћанке. Пре крштења учио се у Атини заједно са Василијем Великим и Јулијаном Одступником. Често је он прорицао Јулијану да ће бити одступник од вере и гонитељ цркве, што се и збило. На Григорија је нарочито много утицала добра му мајка Нона. Када заврши своје учење, Григорије се крсти. Свети Василије рукоположио га је за епископа сасимског, а цар Теодосије Велики ускоро га позове на упражњени престо архиепископа цариградског. Саставио је многобројна дела, од којих су му најславнија она из Богословља, због чега је и назват Богословом. Нарочито је знаменито по дубини његово дело Беседе о Светој Тројици. Још је писао против јеретика Македонија, који је криво учио о Духу Светоме (као да је Дух створење Божје), и против Аполинарија, који је криво учио, као да Христос није имао човечје душе, него да му је божанство било место душе. Писао је такође и против цара Јулијана Одступника, свог негдашњег школског друга. Када на Сабору 381. године, наста распра око његовог избора за архиепископа, он се повуче сам, изјавивши: „Не могу нас лишити Бога они који нас лишавају престола”. Затим напусти Цариград, оде у Назијанз, и тамо проживе до смрти у повучености, молитви и писању корисних књига. Иако је целог живота био слаба здравља, ипак је доживео осамдесету годину. Мошти су му доцније пренете у Рим, а глава му се налази у Успенском собору у Москви. Био је и остао велико и дивно светло цркве православне, како по кротости и чистоти карактера тако и по ненадмашној дубини ума. Упокојио се у Господу 390. године (в. 30. јануар).

Свети преподобни Публије

Свети преподобни ПублијеНајпре био сенатор па познавши светлост Христову, остави почасти, раздаде имање сиромасима и предаде се подвижничком животу у близини свога града Зевгмата на Еуфрату. Основао две обитељи и упокојио се у Господу 380. године.

Свети преподобни Мар

Свети преподобни МарОдликовао се спољашњом лепотом и слаткопојним гласом. Повуче се од света и проживи у једној колиби тридесет седам година у посту, молитви и очишћењу срца од помисли. Као деведесетогодишњи старац упокојио се у Господу 430. године.

Свети мученици Фелицита и седам јој синова

Свети мученици Фелицита и седам јој синоваКао хришћанка буде у време цара Антони- на, 164. године заједно са својих седам синова осуђена на смрт. Молила се Богу, само да њу не погубе пре њених синова, да би ове могла храбрити при мучењу и убијању, те да се не одрекну Христа. Тако и буде по Божјем устројењу. С радошћу је ова ненадмашна мајка испраћала једног по једног сина, док их није свих седам испратила и видела погубљење. Тад је и она с благодарношћу Богу примила мученичку смрт. Сви пострадали у Риму где им се и мошти налазе.

Свети преподобни Анатолије Оптински Старији († 1894)

Свети преподобни Анатолије Оптински Старији († 1894)

Свети новомученик Авксентије

Свети новомученик Авксентије Мученик Христов Авксентије беше из Јањине, син побожних родитеља. Још као млад он оде у Цариград, и тамо изучи ћурчијски занат. Но непријатељ сваког добра ђаво, не могући подносити чистоту његове душе, убаци му у срце мисао: да би за њега било дивно, када би овај краткотрајни живот проводио у уживањима, у пировању, и томе слично. Заведен том мишљу, и наслађујући се њоме, Авксентије напусти занат, па оде на царске лађе међу туђинце и запосли се тамо. Али после кратког времена његови другови туђинци оклеветаше га како се он, тобож, одрекао Христа и исповедио њихову муслиманску веру. Бојећи се да га не предаду господару лађе, Авксентије кришом побеже и оде у Цариград, обучен у врло просто и скромно одело. Тамо купи један чамац, и радећи са њим издржаваше се. И покаја се Авксентије свом душом за све грехе што почини у животу. Поред тога срце му се запали љубављу за мучеништво, и он дан и ноћ мољаше Бога са сузама да му укаже неког искусног духовника, коме би се исповедио и открио му чежњу своју: да жели испити чашу мучеништва.

Свети преподобни Димитрије скевофилакс

Овај свети скевофилакс (сасудочувар) живео у осмом веку. Мисли се да је он на Седмом Васељенском Сабору читао из дела светих Отаца о иконама.

Свети преподобни Аполос

Сав душом у Господу Христу, преподобни Аполос престави се у миру.

Свети Мојсеј, архиепископ новгородски

Свети Мојсеј, архиепископ новгородскиИзврстан монах, блажени Мојсеј се и као архиепископ непрестано подвизавао тешким монашким подвизима. Ревносно зидао и обнављао цркве и манастире. Упокојио се 1686 године. Кроз 24 године пак, 19 априла 1710, његове свете мошти обретене нетљене и чудотворне.

Света мученица Медула

Света Медула пострада за Господа Христа спаљена у огњу.

Свети Кастин

Рођен у Риму; најпре био незнабожац по вери, члан царског сената, и веома богат. Чудесно исцељен од епископа Кирилиана, он постане хришћанин. Касније он би хиротонисан за епископа у Византу. Пошто је седам година апостолски и богоугодно пасао стадо Христово, он се у миру престави, у трећем столећу.

Март 1843
ПоУтСрЧеПеСуНе
  Свети преподобни Флавијан
1
бели мрс
Свети новомученик Теодор Византијац
2
бели мрс
Свети преподобни Козма
3
бели мрс
Свети нови свештеномученик Никита
4
бели мрс
Свети мученици Дидим, Немесије и Потамије
5
уље
Свети преподобни Андреј и Анатолиј
6
вода
Свети Власије
7
вода
Света мученица Теја
8
вода
Свети мученици Герул, Лукије и Сергије
9
уље
Свети мученик Антоније
10
вода
Свети мученици Фотин, Севастијан и остали из дружине св. великомученице Фотине
11
уље
Свети новомученик Илија Трапезунтски
12
уље
Свети мученик Аврикије (Аверкије)
13
вода
Свети преподобни Мартирије Зеленецки
14
вода
Свети преподобни Саватије и Ефросин Тверски
15
вода
Свети преподобни Зинон и Зоил
16
вода
Свети преподобни Герасим Вологодски
17
вода
Свети преподобни Адријан пошехонски и Леонид, саподвижник његов
18
уље
Чудотворна икона Мајке Божије зване 'Ченстоховске'
19
уље
Свети Јефрем, патријарх Антиохијски
20
вода
Свети преподобни Лазар Мурмански
21
вода
Свети Кесарије, брат светог Григорија Богослова
22
уље
Спомен Акатиста Пресвете Богородице
23
вода
Света преподобна Теодора, царица у Арти
24
вода
Свети праведни Финес
25
уље
Свети мученик Авив
26
уље
Свети Теогност, митрополит кијевски
27
вода
Свети прподобни Никандар Готоденски
28
вода
Свети Серапион, архиепископ Новгородски
29
вода
Свети преподобномученик Павле
30
вода
Светих десет хиљада мученика
31
вода
  

* Уколико славите славу за време поста, тога дана, дозвољена је и риба.
* Уколико ваша слава пада у среду или петак, трпеза је обавезно посна.
Помозите нам да трајемо
PayPal


Месечеве мене за Март , 1843
01.03.1843 Млад месец (младина)
09.03.1843 Прва четврт
16.03.1843 Пун месец (уштап)
23.03.1843 Последња четврт
30.03.1843 Млад месец (младина)