05.02.2025
Јулијански (стари) календар:
23.01.2025


Pred. Март Next
PayPal
Pred. 2194 Next

Свети свештеномученик Климент, епископ анкирски

Свети свештеномученик Климент, епископ анкирскиРођен 258. године, у граду Анкири од оца незнабошца и мајке хришћанке. Његова благочестива мајка Ефросинија прорече своме сину мученичку смрт и остави овај свет када Клименту беше дванаест година. Њена другарица Софија узме Климента у своју кућу као сина, и поможе његово васпитавање у хришћанском духу. Толико беше Климент прочувен због свог добродетељног живота да би изабран за епископа анкирског у двадесетој години свога живота. У младим годинама он је стекао старческу мудрост, и великом уздржљивошћу укротио и победио своје тело. Хранио се само хлебом и зељем, и ништа није јео заклано и крвно. У време Диоклецијана би мучен тако страшно „како никад нико од постања света”. Провео је двадесет осам година на мукама и по тамницама и једанаест разних мучитеља истјазаваху га и мучаху. Када га једном удараху по лицу, пљуваху и зубе му кршаху, он довикну мучитељу Доментијану: „Почаст ми чиниш, о Доментијане, а не мучиш ме, јер и Господу мојему Исусу Христу уста бејаху тако бијена и образи шамарани, па, гле, и ја недостојни сада се тога удостојих!” Када би доведен пред цара Диоклецијана у Рим, цар постави на једну страну разна оруђа за мучење а на другу дарове, одликовања, одела, новце - све што цар може даривати, па онда рече Клименту да бира. Мученик Христов с презрењем погледа на сва блага царева, па изабра оруђа за мучење. И би мучен неисказано: комад по комад меса откидан му је с тела, тако да су се кости белеле испод меса. Најзад би посечен од војника, 312. године у цркви у Анкири, када као архијереј служаше службу Божју. Чудеса светог Климента су безбројна.

Шести васељенски сабор

Шести васељенски саборОдржан у Цариграду, у први мах 681. а у други мах 691. године. Овај Сабор осудио је јеретике монотелите, који су погрешно учили, као да је у Христу била само божанска воља без човечанске. Још је уз то донео неколико правила о реду и дисциплини свештенства.

Свети Павлин Милостиви, епископ нолански

Свети Павлин Милостиви, епископ ноланскиНајпре римски сенатор и после епископ у Ноли. Следовао је примеру свога пријатеља светог Амвросија и примио крштење, после кога удаљи се у Шпанију у планине Пиринејске где се подвизавао. Но како се ниједан светилник не може сакрити, то и свети Павлин би пронађен и изабран за епископа нолског. Био је пастир добри и милостиви. Мирно се упокојио 431. године. Мошти му почивају у Риму у цркви Светог Вартоломеја.

Свети преподобни Јевсевије

Овај преподобни беше се затворио у једну врло малу и мрачну, без икаквог прозора, келију. И ту се подвизаваше тешким подвизима. Касније пак, много пута потстицан од једног брата, по имену Амијана, оде у манастир, те прими управу и постаде игуман. Проводио је живот у великој кротости и смиреноумљу, и ударао тело своје сваком муком. Јео је једанпут у три или четири дана. Имао је гвозден појас око струка. Носио је о врату врло тешке вериге. Видећи га погурена под тешким веригама, неко га упита, каква му је корист од тога, и зашто не гледа горе, к небу.

Свети преподобни Мавсим Сирин

У Киру антиохијском беше један преподобни, по имену Мавсим, a пo говору Сирац. По животу био је сељачки прост али је блистао врлинама. Имао је само једну хаљину. И кад му она оветша, он је не баци, него непрестано стављаше закрпу на закрпу, и тако некако покриваше голотињу своју...

Свети преподобни Саламан молчаник

Овај преподобни родио се у насељу Каперсана, на обалама реке Еуфрата. Заволевши молчалнички живот монашки, он нађе с оне стране реке једну малу келију, затвори се у њу, али не остави на њој ни врата, да би могао излазити, ни прозор, да ои светлост могла улазити. Испод земље ископао је мали ходник, кроз који је једном у години излазио и сакупљао себи храну за целу годину. Сазнавти за његово подвижништво, архијереј тога краја оде к њему, желећи да му да свештенички чин. И прокопавши једну рупу на келији његовој, архијереј уђе, стави руку своју на главу преподобнога, и сатвори молитву рукоположења. И потом говораше му много, и каза му да га је рукоположио за свештеника, али преподобни не проговори ни речи. Отишавши, архијереј нареди да се опет затвори она рупа коју он беше отворио на келији.

Свети преподобни Генадије костромски

Свети преподобни Генадије костромскиПреподобни Генадије, назван у светом крштењу Григорије, бејаше син јединац бојара Јована и жене му Јелене, који живљаху у Литовској земљи. Григорије из детињства волео је посећивати цркву Божју и стално се кретао међу црквеним клиром, посећујући сва богослужења. Родитељи беху незадовољни таквим понашањем сина и говораху му: "Зашто тако радиш? Зар си ти црквени послужитељ? Ти нас срамотиш пред људима. Доста је да заједно с нама одлазиш у цркву, а да остало време проводиш код куће и у друштву са својим вршњацима. Но нарочито не треба да лишаваш себе одмора ноћу". - На то им Григорије одговараше: "Мили родитељи, не досађујте ми таквим речима; ја не желим да се бавим дечјим играма. Бог ради што хоће, а човек што може; Дух Свети пак упућује сваког човека на пут истине."

Света два мученика

Због вере у Христа бачени у јаму скончаше. Ово би у граду Париу у Малој Азији.

Март 2194
ПоУтСрЧеПеСуНе
     Свети преподобни Флавијан
1
уље
Свети новомученик Теодор Византијац
2
уље
Свети преподобни Козма
3
вода
Свети нови свештеномученик Никита
4
вода
Свети мученици Дидим, Немесије и Потамије
5
вода
Свети преподобни Андреј и Анатолиј
6
вода
Свети Власије
7
вода
Света мученица Теја
8
уље
Свети мученици Герул, Лукије и Сергије
9
уље
Свети мученик Антоније
10
вода
Свети мученици Фотин, Севастијан и остали из дружине св. великомученице Фотине
11
вода
Свети новомученик Илија Трапезунтски
12
вода
Свети мученик Аврикије (Аверкије)
13
вода
Свети преподобни Мартирије Зеленецки
14
вода
Свети преподобни Саватије и Ефросин Тверски
15
уље
Свети преподобни Зинон и Зоил
16
уље
Свети преподобни Герасим Вологодски
17
вода
Свети преподобни Адријан пошехонски и Леонид, саподвижник његов
18
вода
Чудотворна икона Мајке Божије зване 'Ченстоховске'
19
вода
Свети Јефрем, патријарх Антиохијски
20
вода
Свети преподобни Лазар Мурмански
21
вода
Свети Кесарије, брат светог Григорија Богослова
22
уље
Спомен Акатиста Пресвете Богородице
23
уље
Света преподобна Теодора, царица у Арти
24
вода
Свети праведни Финес
25
вода
Свети мученик Авив
26
вода
Свети Теогност, митрополит кијевски
27
уље
Свети прподобни Никандар Готоденски
28
уље
Свети Серапион, архиепископ Новгородски
29
уље
Свети преподобномученик Павле
30
уље
Светих десет хиљада мученика
31
вода
      

* Уколико славите славу за време поста, тога дана, дозвољена је и риба.
* Уколико ваша слава пада у среду или петак, трпеза је обавезно посна.
Помозите нам да трајемо
PayPal