11.01.2025
Јулијански (стари) календар:
29.12.2024


Pred. Јул Next
PayPal
Pred. 2053 Next

Светих четрнаест хиљада младенаца витлејемских

Светих четрнаест хиљада младенаца витлејемскихКако се мудраци источни не вратише из Витлејема у Јерусалим, да јаве Ироду о новорођеном Цару, него по заповести ангела другим путем одоше у домовину своју, разјари се Ирод као звер љути и нареди, да се побију сва деца од две године и испод две године у Витлејему и по свој околини витлејемској. Та страшна заповест царева би извршена дословце. Војници његови једну децу мачем посекоше, другу о камен разбише, трећу ногама згњечише, четврту рукама удавише. И диже се плач и јаук матера до небеса: „Глас у Рами чу се, плач и ридање и нарицање много, Рахила оплакује децу своју, и неће да се утјеши, јер их нема”, као што је и пророковано (Јер 31, 15; Мт 2, 18). Овај злочин над многом невином децом изврши се годину дана по рођењу Христовом 29. децембра. За то време Ирод трагаше, не би ли пронашао божанског Младенца. Искаше од Захарије сина му Јована, наравно да би га убио, пошто мишљаше да је Јован тај нови Цар. Па како Захарија не даде Јована, то по наредби Иродовој сам Захарија би убијен у храму. Био би убијен и свети Симеон Богопримац, да се ускоро по Сретењу не представи Богу. Побивши децу витлејемску, Ирод се тада окоми на старешине јеврејске, који му толковаху, где се има Месија родити. Тако уби Иркана првосвештеника и седамдесет стараца из Синедриона. Тако зло скончаше они који се саглашаваху с Иродом, да новога Цара Младенца треба убити. Потом уби свога брата и сестру и жену и три своја сина. Најзад постиже и њега казна Божја: поче се сав трести, ноге му отекоше, доњи део тела му се загноји, и из гноја црви потекоше, нос му се затвори, и смрад неподносиви распростираше се из њега. Пред сам издисај сети се, па да се они не би обрадовали смрти његовој, нареди да их све побију. Тако изврже своју нечовечну душу овај грозни владар и предаде је ђаволу у вечиту својину.

Свети преподобни Маркел, из Апамије Сиријске

Свети преподобни Маркел, из Апамије СиријскеИгуман обитељи „Неусипајушчих” у Цариграду. Прозорљивац, исцелитељ и чудотворац велики. С ангелима разговарао, демоне лако побеђивао и одгонио. По смрти јавио се сабрату светоме Лукијану и рекао му, да је умолио Бога, да и њега ускоро узме у Царство небеско. Овај свети и славни муж упокојио се 486. године.

Свети преподобни Марко Гробар и Теофил Плачљиви

Свети преподобни Марко Гробар и Теофил ПлачљивиКијевопечерски монаси. Свети Марко имаше толику благодат, да мртвима заповедаше и они га слушаху. „Почекај, брате, до сутра јер ти гроб још није готов,” поручи Марко да се каже једном умрлом монаху, који беше већ и окупан и опојан. И монах отвори очи и би жив до другог дана. Теофил плакао непрестано за грехе своје. Сузе своје пролевао је над једним судом. Пред смрт јави му се ангел и показа му један већи суд, испуњен сузама. То беху сузе Теофилове, које падоше на земљу или бише утрте руком или се на лицу осушише. Тако се на небу знају и чувају све сузе наше, као и све муке, трудови и уздаси ради спасења. Упокојише се ове свете слуге Божје у XI веку и пређоше у Царство Христово.

Свети преподобни Тадеј

Преподобни отац наш Тадеј беше најпре роб. А кад би ослобођен ропства, он ступи у Студитски манастир, и постаде ученик светог Теодора Студита Исповедника. Замонашен, он вођаше врло богоугодан живот: његови постови и бдења беху строги и многи; послушност неизмерна; уздржање превелико; ништа није имао осим одеће на себи. Зато беше и вољен и уважаван од свију.

Свети преподобни Венијамин

ПРЕПОДОБНИ отац наш Венијамин подвизавао се на Нитријској гори у Егииту. Упокојио се 392. године.

Свети преподобни Атинодор

ОВАЈ Божји човек био ученик преподобног Пахомија Великог. Упокојио се у миру.

Свети преподобни Георгије, епископ никомидијски

Свети преподобни Георгије, епископ никомидијскиСАВРЕМЕНИК великог патријарха светог Фотија; делио са њим животне недаће. Познат као писац канона и тропара. Упокојио се у деветом веку.

Сабор свих хришћана

ХРИШЋАНИ који скончаше од глади, од жеђи, од мача, од мраза. Сабор њихов вршио се у храму Пресвете Богородице у Халкопратијама, у Цариграду, где је лежао кивот са појасом Пречисте Владичице.

Освећење Храма Светих 40 мученика

близу Бронзаних врата у Цариграду

Јул 2053
ПоУтСрЧеПеСуНе
 Свети Михаил уломпски, грузијски
1
уље
Свети Јован Шангајски
2
уље
Свети благоверни кнез Гљеб Андрејевич
3
уље
Свети новомученик Никита нисирски
4
уље
Свети мученици Јулијана и Сатурион
5
риба
Свети Марко Ефески, исповедник
6
риба
Свети мученици Јаков и Јован мењужски
7
риба
Свети кнез Петар-Давид и књегиња Февронија-Ефросинија, муромски чудотворци
8
уље
Свети мученици Терапонт и Макарије
9
вода
Свети преподобни Серапион кожејезерски
10
уље
Сабор новомученика Дабробосанских и Милешевских
11
вода
Свети Пајсије Светогорац
12
мрс
Свети свештеномученик Милан Рмањски
13
мрс
Свети преподобни Лав пустињак
14
мрс
Свети новомученик Лампрос
15
мрс
Свети Георгије Богоносац
16
вода
Свештеномученик Георгије - Ђорђе Богић, парох нашички
17
мрс
Свети преподобни Атанасије пустињак
18
вода
Свети преподобномученик Кирил
19
мрс
Светиа преподобна Евдокија (Ефросинија), књегиња московска
20
мрс
Свети Мирдат краљ Карталије
21
мрс
Свети мученици Андреј и Прово
22
мрс
Свети преподобни десет хиљада египатских пустињака
23
вода
Свети преподобни Лав
24
мрс
Пренос моштију светог новог свештеномученика Момчила Гргуревића
25
вода
Свети мученик Маркијан
26
мрс
Свети мученик Петар
27
мрс
Свети новомученици  велички и горњеполимски
28
мрс
Свети мученик Киријак
29
мрс
Свети Ефрасије, епископ јонопољски
30
уље
Свештеномученик Козман
31
мрс
   

* Уколико славите славу за време поста, тога дана, дозвољена је и риба.
* Уколико ваша слава пада у среду или петак, трпеза је обавезно посна.
Помозите нам да трајемо
PayPal