Преподобний Серафим Саровський, великий подвижник Церкви Христової, народився 19 липня 1754 року. Батьки преподобного, Ісидор і Агафія Мошнин, були жителями Курська. Ісидор був купцем і брав підряди на будівництво будівель, а в кінці життя почав будівництво собору в Курську, але помер до завершення робіт. Молодший син Прохор залишився під опікою матері, яка виховала в сина глибоку віру.
Після смерті чоловіка Агафія Мошнін, що продовжувала будівництво собору, взяла одного разу туди з собою Прохора, який, оступившись, впав з дзвіниці вниз. Господь зберіг життя майбутнього світильника Церкви: перелякана мати, спустившись вниз, знайшла сина неушкодженим.
Юний Прохор, володіючи чудовою пам’яттю, незабаром вивчився грамоті. Він з дитинства любив відвідувати церковні служби і читати своїм одноліткам Святе Письмо і Житія святих, але найбільше любив молитися або читати Святе Євангеліє в самоті.
Якось Прохор важко захворів, життя його було в небезпеці. Уві сні хлопчик побачив Божу Матір, що обіцяла відвідати і зцілити його. Незабаром через двір садиби Мошнин пройшов хресний хід з іконою Знамення Пресвятої Богородиці; мати винесла Прохора на руках, і він приклався до святої ікони, після чого став швидко одужувати.
Ще в юності у Прохора дозріло рішення цілком присвятити життя Богові і піти в монастир. Благочестива мати не перешкоджала цьому і благословила його на чернечий шлях розп’яттям, яке преподобний все життя носив на грудях. Прохор з паломниками відправився пішки з Курська до Києва на поклоніння Печерським угодникам.
Схимонах старець Досифей, якого відвідав Прохор, благословив його йти в Саровську пустелю і рятуватися там. Повернувшись ненадовго до рідної домівки, Прохор назавжди попрощався з матір’ю і рідними. 20 листопада 1778 він прийшов в Саров, де настоятелем тоді був мудрий старець, батько Пахомій. Він ласкаво прийняв юнака і призначив йому в духівники старця Йосипа. Під його керівництвом Прохор проходив багато послуху в монастирі: був келейником старця, трудився в жертву, просфорні та столярних, ніс обов’язки паламаря, і все виконував ревно і ретельно, служачи як би Самому Господу. Постійною роботою він захищав себе від нудьги — цього, як пізніше він говорив, «найнебезпечнішого спокуси для початківців ченців, яке лікується молитвою, утриманням від пустослів’я, посильним рукоділлям, читанням Слова Божого і терпінням, тому що народжується воно від малодушності, безпечності та пустослів’я» .
Уже в ці роки Прохор, за прикладом інших ченців, віддалялися в ліс для молитви, попросив благословення старця у вільний час теж йти в ліс, де в повній самоті творив Ісусову молитву.
Пробувши вісім років послушником в Саровской обителі, Прохор прийняв чернечий постриг з ім’ям Серафим, настільки добре він проявляв полум’яну любов до Господа і прагнення ревно Йому служити. Через рік Серафим був висвячений в сан ієродиякона. Палаючи духом, він щодня служив в храмі, невпинно здійснюючи молитви і після служби. Господь сподобив преподобного благодатних видінь під час церковних служб: неодноразово він бачив святих, що співслужать братії. Особливогоблагодатного бачення преподобний сподобився під час Божественної літургії у Великий четвер, яку здійснювали настоятель отець Пахомій і старець Йосип. Коли після тропарів преподобний вимовив «Господи, спаси благочестивих» і, стоячи в царських воротах, навів орарь на тих, хто молиться з вигуком «і на віки віків», раптово його осінив світлий промінь. Піднявши очі, преподобний Серафим побачив Господа Ісуса Христа, що йде по повітрю від західних дверей храму, в оточенні Небесних безтілесних Сил. Дійшовши до амвона, Господь благословив усіх, хто молиться і вступив до місцевого образу праворуч від царських врат. Преподобний Серафим, в духовному захваті дивлячись на дивне явище, не міг ні слова промовити, ні зійти з місця. Його відвели під руки в вівтар, де він простояв ще три години, змінюючись в собі від просвітившої його благодаті Божої. Після бачення преподобний підсилив подвиги: вдень він трудився в обителі, а ночі проводив у молитві в лісовій пустельній келії.
У літню спеку преподобний збирав на болоті мох для добрива на город; комарі нещадно жалили його, але він благодушно терпів це страждання, кажучи: «Пристрасті винищуються стражданням і скорботою, або довільними, або посилаються Промислом». Близько трьох років преподобний харчувався тільки однієї травою, яка росла навколо його келії. До нього все частіше стали приходити, крім братії, миряни — за порадою і благословенням. Це порушувало його відлюдність. Попросивши благословення настоятеля, преподобний перегородив до себе доступ жінкам, а потім і всім іншим, отримавши знамення, що Господь схвалює його думку про повне мовчання. За молитвою преподобного, дорогу в його пустельну келію перегородили величезні сучки вікових сосен. Тепер тільки птиці, злітаються в безлічі до преподобного, і дикі звірі відвідували його. Преподобний з рук годував ведмедя хлібом, коли з монастиря приносили йому хліб.
Всі знали і шанували преподобного Серафима як великого подвижника і чудотворця. За рік і десять місяців до своєї смерті, в свято Благовіщення, преподобний Серафим ще раз сподобився явища Цариці Небесної в супроводі Хрестителя Господнього Іоанна, апостола Іоанна Богослова і дванадцяти дів, святих мучениць і преподобних. Пресвята Діва довго розмовляла з преподобним, доручаючи йому Дівеєвських сестер. Закінчивши розмову, Вона сказала йому: «Скоро, любимиче Мій, будеш з нами». При цьому явищі, при чудовому відвідуванні Богоматері, була присутня одна Дивеевская старица, по молитві за неї преподобного.
В останній рік життя преподобний Серафим став помітно слабшати і говорив багатьом про близьку кончину. В цей час його часто бачили біля труни, що стояв в сінях його келії і приготованого їм для себе. Преподобний сам вказав місце, де слід було поховати його, — біля вівтаря Успенського собору. 1 січня 1833 року преподобний Серафим в останній раз прийшов в лікарняну Зосимо-Савватіевску церкву до літургії і причастився Святих Тайн, після чого благословив братію і попрощався, сказавши: «Рятуйтеся, не сумуйте, пильнуйте, зараз нам вінці готуються». Другого січня келейник преподобного, отець Павло, о шостій годині ранку вийшов зі своєї келії, прямуючи до церкви, і відчув запах гару, що йшов з келії преподобного; в келії святого завжди горіли свічки, і він говорив: «Поки я живий, пожежі не буде, а коли я помру, смерть моя відкриється пожежею». Коли двері відкрили, виявилося, що книги та інші речі тліли, а сам преподобний стояв на колінах перед іконою Божої Матері в молитовному положенні, але вже бездиханний. Його чиста душа під час молитви була взята Ангелами і злетіла до Престолу Бога Вседержителя, вірним рабом і слугою Якого преподобний Серафим був все життя.
Молитва святому преподобному Серафиму Саровському
О пречудный отче Серафиме, великий Саровский чудотворче, всем прибегающим к тебе скоропослушный помощниче! Во дни земнаго жития твоего никтоже от тебе тощ и неутешен отъиде, но всем в сладость бысть видение лика твоего и благоуветливый глас словес твоих. К сим же и дар исцелений, дар прозрения, дар немощных душ врачевания обилен в тебе явися. Егда же призва тя Бог от земных трудов к Небесному упокоению, николиже любовь твоя преста от нас, и невозможно есть исчислити чудеса твоя, умножившаяся, яко звезды небесныя: се бо по всем концем земли нашея людем Божиим являешися и даруеши им исцеления. Темже и мы вопием ти: о претихий и кроткий угодниче Божий, дерзновенный к Нему молитвенниче, николиже призывающия Тя отреваяй, вознеси о нас благомощную твою молитву ко Господу сил, да укрепит Отечество наше, да дарует нам вся благопотребная в жизни сей и вся к душевному спасению полезная, да оградит нас от падений греховных и истинному покаянию научит нас, во еже безпреткновенно внити нам в вечное Небесное Царство, идеже ты ныне в незаходимей сияеши славе, и тамо воспевати со всеми святыми Живоначальную Троицу до скончания века. Аминь.